Opady są potrzebne. Bez nich rośliny nie mogłyby wzrastać i nad światem, a przynajmniej jego pokaźną częścią, zawisłaby groźba głodu. Deszcz warunkuje życie. Oprócz niego do wegetację warunkuje także odpowiednia temperatura, powyżej 15 stopni Celsjusza. Jeśli opadów jest za mało albo temperatura jest zbyt niska wtedy, gdy nie powinna taka być, warzywa, owoce, zboże nie rosną.
To przekłada się na mniejsze zbiory. Z kolei one powodują, że rosną ceny, ponieważ rolnicy, sadownicy i producenci żywności znakomicie wiedzą, że gdy czegoś jest mało, można podnosić ceny, gdyż ludzie muszą coś jeść, zapłacą każdą cenę. Ludzkość jest uzależniona od właściwej pogody: odpowiednich opadów deszczu, odpowiedniej temperatury.
Ale poza samymi sprzyjającymi warunkami, ważny jest też czas, w którym one wystąpią. Za dużo deszczu w okresie wzrostu może wywołać procesy gnilne. Za wysoka temperatura przy niedostatecznych opadach może z kolei wysuszyć wiele upraw.
Pomocna okazuje się w tym wszystkim prognoza pogody. Jeśli producenci żywności dostaną informację, że w najbliższym czasie będzie brakować deszczu, podejmą oni akcję sztucznego nawadniania, by zapobiec suszy i spadkom plonów. Z kolei w okresie zbiorów, żniw sadownicy, rolnicy zintensyfikują pracę, jeśli będą wiedzieć, że za parę dni przyjdzie intensywny deszcz.